İADE VE DEĞİŞİME İLİŞKİN KOŞULLAR

A) İADE KOŞULLARI

1) Alıcı, hiçbir gerekçe göstermeksizin, malın teslimatından itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir.

2) Alıcının cayma hakkını kullanmasıyla, teslim edilen malın iadesi gerekmektedir. Malın iadesi ancak şu şartlarda mümkün olabilmektedir:

2.1. Kullanılmış, yıkanmış, deforme olmuş, herhangi bir şekilde zarar görmüş (paket, ambalaj yahut etiketi dahil olmak üzere) veya orijinalliği bozulmuş ve yeniden satışa arzı mümkün olmayan ürünlerin iadesi kabul edilmez.

2.2. Cayma hakkı, satıcıya yazılı bildirim yapılması ile kullanılır. Alıcı, internet sitesi üzerinden de cayma hakkının kullanıldığına ilişkin bildirim hakkını kullanabilir. Bu durumda bildirimin ulaştığına ilişkin teyit bilgisi alıcıya iletilir. Bildirim hakkına ilişkin internet sitesinde yer alan iletişim bilgileri kullanılacaktır.

2.3. Ürün iade edilirken iade formu ile birlikte iade edilecek ürüne ilişkin kesilmiş faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda kesilen KDV (ile varsa sair yasal kesintiler) iade edilmez. Faturanın iadesinde de faturanın zarar görmemiş olması koşulu aranır.

2.4. İadesi talep edilen ürünün özen yükümlülüğüne uygun bir şekilde paketlenerek kargoya teslim edilmesi gerekir.

3) Geçerli bir iade söz konusu ise fatura ile iadeye konu malın satıcıya ulaşmasını takip eden 7(yedi) iş günü içinde iade edilen malın bedeli alıcıya iade edilir.

4) Cayma hakkının kullanılması halinde alıcı, fatura üzerindeki iadeye ilişkin "ARAS Kargo 232 485 455 11 43"  kodu vasıtasıyla malı iade edebilir. Ürünün iadesine ilişkin teslimat giderleri alıcıya aittir. İade konusu malın, başkaca bir vasıta ile iadesi halinde, iade edilecek mal mesafeli satış sözleşmesinde yer alan adrese gönderilir. Cayma hakkının kullanılması ile ürünün iadesinin yukarıda öngörülenin dışında bir taşıyıcıyla iadesi halinde ise iade masrafı alıcı tarafından karşılanır.

B) DEĞİŞİM KOŞULLARI
1) Alıcı, malın kendisine teslim edilmesinden itibaren 14 gün içinde değişim talep etme

hakkına sahiptir.

2) Değişim halinde de, malın niteliğinin korunması bakımından iadeye ilişkin koşullar uygulanır. Bu itibarla, yeniden satışa arzı mümkün olmayan ürünler değişime konu olamayacağı gibi, ürünün etiketi yahut ambalajının zarar görmüş olması halinde ürünün değişimi mümkün değildir. Değiştirilecek ürünün firmaya teslimine ilişkin teslimat giderleri (kargo ücreti) alıcıya aittir.

3) Değişimi talep edilen ürünün, özen yükümlülüğüne uygun bir şekilde paketlenerek kargoya teslim edilmesi gerekir.

4) Değişim gerçekleştikten sonra değiştirilen malın teslimine ilişkin kargo ücreti satıcıya aittir.

C) DİĞER KOŞULLAR
1) Bu koşullar, mesafeli satış sözleşmesine ek koşullardır. Mesafeli satış sözleşmesinin

onaylanması ile bu koşullar kabul edilmiş sayılır.

2) İşbu koşullar mesafeli satış sözleşmesi ile birlikte yürürlüğe girer.

3) Değişim ve iadeye ilişkin mesafeli satış sözleşmesi ile bu koşullarda yer almayan durumlarda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.

4) İade veya değişim halinde alıcı iade/değişime konu malları aşağıdaki adrese yukarıdaki koşullara uygun olarak kargo yolu ile gönderecektir.

Teslimat Adresi

UP&FIT

19 Mayıs Mh. Öğr.Haşim Çeken  Cd. No: 13 Fulya Şişli/İstanbul

ARAS Kargo Kodu: 232-485-455-11-43

5) Detaylı bilgi almak, soru ve şikâyetlerinizi dile getirmek ve cayma hakkına ilişkin bildirimlerinizi iletmek için [email protected] adresinden firmamıza ulaşabilirsiniz.

6) İşbu metne ilişkin tüm haklar UP&FIT Tekstil Tic. Ve San. LTD. Şirketine aittir. Tamamen yahut kısmen kopyalanamaz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR